İstanbul Şehir Üniversitesi 2017 mezunu üç fakülte birincisi hayat hikâyelerini Hürriyet gazetesine anlattı.

Hürriyet gazetesinde yer alan haber şu şekilde:

2013’te İstanbul Şehir Üniversitesi’ne burslu kabul edilen öğrenciler, bu sene eğitim aldıkları fakülteleri birincilikle bitirerek önemli bir başarıya imza attılar. Gelin sizi ülkelerinde yaşadıkları zorlu koşullara rağmen eğitimlerini yarım bırakmayan ve hikâyelerini Hürriyet’e anlatan gençlerle tanıştıralım.

Zimbabwe’den Jareth Conley Moyo Mühendislik Fakültesi birincisi olarak diplomasını Millî Eğitim Eski Bakanı İsmet Yılmaz’dan aldı.

Jareth Conley Moyo’nun Zimbabve’den Türkiye’ye gelişi internette araştırma yaparken burs olanaklarını görmesiyle başlıyor. İki kardeşi olan Moyo ülkesindeki zorlu koşulları, “Evimizde neredeyse hiç elektrik yoktu, internet ise efsaneydi. Temiz su günde sadece 6-8 saat bulabildiğimiz bir ayrıcalıktı. Yarasa, örümcek, yılan, hatta adını bilmediğim birçok canlı evde cirit atıyordu” sözleriyle dile getiriyor. İngilizce Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi birincisi olarak bitiren Moyo, esas geliş nedenini ise şöyle anlattı: “Bugün bazılarınızın bu törene katılmasının başlıca nedeni de bu: Bedava yemek… İşte bu şartlar altında kabul mektubu aldım.”

Işletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi 1.si Pakistan’dan Surjeet Chabria’ya diploması Uşak Valisi Ahmet Okur ile Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’den aldı.

ARKADAŞIMIN BİLGİSAYARIYLA
İŞLETME ve Yönetim Bilimleri’nin birincisi ise Pakistanlı Surjeet Chabria. Yaşadıklarını şöyle anlatıyor: ”Elektrikler sık sık giderdi. Kimi zaman gaz lambası ışığıyla çalıştığım için gözlerim çok yoruluyordu. Üniversite başvurularım için arkadaşımın evine gidip bilgisayarını kullanıyordum. Şimdi bana yardım eden, hayat yolculuğumu kolaylaştıran üniversiteme teşekkür ediyorum. Akademik kariyerime devam etmek istiyorum.”

Filipinler’den gelen İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi birincisi Donna Gift Cabalo diplomasını Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve ŞEHİR Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan’ın elinden aldı.

ANNEMLE İSTANBUL’DA BULUŞTUM
FİLİPİNLER’den aldığı bursla gelen Donna Gift Cabalo da üniversitenin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi birincisi. Babasını 3 yaşında kaybetmiş. Annesi aileye bakabilmek için 18 yıldır yurtdışında çalışıyor. Cabalo’nun yolu da annesiyle işte böyle kesişiyor; o Türkiye’ye çalışmaya geldikten sonra, Cabalo üniversite okumak için bursa başvurup da kabul edildiğinde. “Annemin mezuniyetime katılması inanılmazdı” diyor.

Print Friendly, PDF & Email
0

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER