İyi Akşamlar Homo Sapiens Sapiens Miyiz?

Homo sapiens sapiens, yani belli fiziksel ve biyolojik özelliklere sahip olması üzerine sınıflandırılmış insan ırkının günümüzdeki hali başka bir deyişle modern insan.

“Modern insan” kavramı çok uzun süredir eleştirilere maruz kalmıştır. Sebebi ise her dönemin her kuşağın modernlik algısının farklı oluşundan kaynaklanır. Ama gördüğüm kadarıyla en acımasız eleştiriler homo sapiens sapiensin yaşadığımız çağa denk gelen son dönemleri olmuştur.

Modern insan eleştirisi yapan kitaplar çok beğenilir o eleştirileri yazanlar ise adeta ulvi bir atıfla yüceltilir. Ancak tabi ki bu durum da kendi içerisinde çelişki yaratıyor.

Mutlaka şu cümleleri okumuş, duymuşsunuzdur: modern insan bireydir, bencildir. Modern insanın doğa ile ilişkisi yoktur veya çok zayıftır. Modern insan apartmanda yaşar komşusunu aç mı tok mu bilmez. Modern insan kendini beğenmiştir. Modern insan yoğundur, vakti yoktur, dakiktir. Modern insan hayatının evreleri belirlidir. Modern insanın efendisi paradır. Modern insan aklını boş bilgilerle doldurur. Modernizmin karanlık yüzü; Endüstri Devrimi, sanayi toplumu, teknoloji kölesi olmuş insanlık. Gibi ve dahası cümleler okumak istiyorsanız hemen size birkaç kitap önereyim; Göğü Delen Adam –Erich Scheurmann, Küçük Ağacın Eğitimi –A. Earl Carter, Momo –Michael Ende.

Yapılan eleştiriler yanlıştır, yalandır diye bir iddiam yok ama eleştiri yapan perspektifin eksik olduğunu düşünüyorum. Modern insan yaptığı ve yapmadığı her şey için suçlanmaktadır (Erich Scheurmann özellikle). Suçlama ve kınama başka alternatifler varken yanlış veya kötü olanı bilerek seçmenin yaptırımı olarak uygulanabilir. Modern insanın alternatifi yoktur. “modern insanın doğadan uzak yaşıyor!” Doğa nerede? Mahalle arasındaki çimenlerde refüjlerdeki ağaçlarda mı yaşayalım? Amazona gidip kabile mi oluşturalım? “modern insan gökdelenlerde yaşıyor! ” N’apalım? Cadde boyunca yan yana çadır mı kuralım? Nüfus kalabalık mecbur alanı değerlendireceğiz. “modern insan okul denilen yerlerde gereksiz bilgiler öğreniyor!” eğitim sistemimiz güzel demiyorum ama okula gitmeyip ne yapacağız? Yapmamız gereken daha nitelikli bir iş var da yapmıyor muyuz?

Her toplumun, her medeniyetin, her çağın gerekleri vardır. İyi, kötü yapılır, uğraşılır. Eksikleri, fazlalıkları mutlaka vardır tartışmaya açık bir konu. Bu çağda, bu çağın teknolojisinden yararlanarak bu acımasız eleştiri ve haksız suçlamalarda bulunan yazarlara ulviyet atfetmeden önce şunu sormak istiyorum: siz bunları yazarken kabile çadırında mıydınız? Yazma işlemini grup çalışması olarak mı yaptınız? Bu yazdıklarınızı basmak için matbaa kullanılmadı mı? Bunları basmak için ağaçlar kesilip kağıt yapılmadı mı? Peki bizim bu kitaplara karşılık verdiğimiz para size ulaşmadı mı? Ve her bir aşamada çalışan insanlar için şimdi köle mi diyeceğiz? Modern insanı eleştirmek için eleştirilenleri bizzat yapmak ulvilik değil de böyle şey gibi… ikiyüzlülük.

Yaşadığımız çağın getirileri kadar götürüleri de var ve bunu olması çok doğal. Eğer gerçekten toplumun iyiliği için bir şeylerin değişmesini istiyorsak, farkındalık yaratmak istiyorsak zannediyorum bu öyle fildişi kulesinden suçlamalar yapmakla olmaz. Kaldı ki her modern insanın rahatsız olduğunu düşünüp değişime zorlamak da olmaz. Halinden, yaşamından gayet memnun olan modern insanlar da olabilir. Zira “modern insanı” kızdırmamakta fayda var. :))

Print Friendly, PDF & Email
0

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER